Новости

IMG_7314

Велики Петок

Денеска во 16 часот во Соброрниот храм „Св.Св Кирил и Методиј“- Тетово, ќе се одржи опелото(погребението) на нашиот Господ Исус Христос, каде што хорот “Менада“ заедно со Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф ќе…

Повеќе
menadacrkovndo

За црковното пеење

Музиката е најинтимниот облик на уметноста. Поради тоа поврзана е со онаа длабочина на душата која се нарекува подсвест. Таа пак, е поврзана со онаа област на човечкото срце во…

Повеќе

ПЕЕЊЕТО ВО ХОР ЛЕЧИ ОД АНКСИОЗНОСТ

Заедничкото пеење има неверојатна исцелителна сила за ментално здравје, покажа најновата студија од Унверзитетот Абант Изет Бајсал во Турција. Било да е во прашање пеење во близок круг на пријатели,…

Повеќе
menada

Света архиерејска литургија

На ден 12.02.2016 година(петок) , по повод празникот на тројцата ерарси светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во соборниот храм св. Кирил и Методиј во Тетово ке се…

Повеќе
кинеска нова година

Настап на хор МЕНАДА по повод кинеска нова година

Со музички настап на хорот “Менада„ и читање на кинеска поезија, вчера во Домот на културата “Иљо Антески- Смок„ во Тетово, со претставници на кинеската амбасада и градоначалникот Теута Арифи, беше…

Повеќе
gostivar

Концерт на хорот МЕНАДА во Гостивар

„Бог е вечна и бесконечна Светлина, неприкосновена нити за умот достижна, ниту со збор искажлива, неопфатна и недопирлива. Таа е просвештение за секое разумно создание. Таа за духовниот е она…

Повеќе
11709640_874044525976988_5166528780408926056_n

Менада на “Alta Pusteria” – Италија

За прв пат Македонија зазема учество на осумнаесетото издание на фестивалот Alta Pusteria во Италија. На овој фестивал настапија 73 хора од Австралија, Австрија, Бугарија, Финска, Германија, Индија, Израел, Португалија,…

Повеќе
  • 11356068_10205408171060984_880079494_n
  • 11350387_10205408171460994_1556048659_n
  • 11354963_10205408178901180_730792649_n
  • 11291798_10205408178861179_915372934_n
  • 11103912_10205408176221113_1705728854_n
  • 11328823_10205408177381142_124667416_n
  • 11425332_10205408172821028_1980527748_n

Хор Менада на Фестивал на источно црковно пеење – Струмица

И годинава со благослов на Митрополитот Струмички Господин Наум, а во организација на НУЦК „Антон Панов“ – Струмица и Струмичката епархија, синоќа по петти пат се одржа Фестивал на источно…

Повеќе
tebipojem
pesnazagoce